Aktualności

Zabawa a prawidłowy rozwój

Większość z nas wspominając lub wyobrażając sobie szczęśliwe dzieciństwo, myśli o godzinach beztroskiej zabawy, bo to była jedyna rzecz, którą chciało się w tym czasie robić. Zabawy organizowane w przedszkolu, w domu przez rodziców, gry na świeżym powietrzu, najlepiej grupowe. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że wszyscy ci, którzy nas do takiej aktywności zachęcają, mają w tym ukryty cel. Zabawa dla dziecka nie jest bowiem wyłącznie rozrywką. W zależności od jej rodzaju, czy używanych akcesoriów pobudza różne ośrodki w mózgu oraz odpowiada za rozwój psychoruchowy dziecka.

Dodatkowo zabawa może być formą nauki, która nie będzie dla dziecka nudna, która je zaciekawi i zachęci do współpracy.

Każda z półkul mózgu pełni w organizmie inne role. Lewa odpowiedzialna jest za logiczne myślenie, naukę języków, prawa natomiast za przyswajania muzyki, poczucie rytmu. Najlepsze efekty w nauce osiąga się gdy obie półkule pracują jednocześnie. Dzieci uczą się poprzez zmysły oraz działanie, a współgranie tych elementów powoduje lepsze zapamiętywanie. Warto więc wybierać zajęcia, które będą spełniały tę rolę.

Ponadto zabawy z rówieśnikami rozwijają w maluchu sferę społeczną, uczą dyscypliny, zasad postępowania, empatii i współpracy. Zajęcia plastyczne natomiast usprawniają w nim zdolności motoryczne, ale i stymulują prawidłową koordynację różnych narządów – wzroku, słuchu i rąk.