Aktualności

Jakie znaczenie w rozwoju dziecka ma muzyka

Muzyka jest dziedziną sztuki, która znajduje miejsce niemal w życiu każdego człowieka. Pełni rolę rozrywki, pobudza prawidłowy rozwój fizyczny, słuchowy, emocjonalny, rozwija wyobraźnię, odpręża, kształtuje osobowość. U dzieci zainteresowanie muzyką, tańcem i śpiewem pojawia się spontanicznie i naturalnie, w wyniku obserwacji rodziców, ludzi, świata. Już samo słuchanie wpływa na nie pozytywnie, między innymi dzięki wymienionym wyżej zaletom.

Natomiast gdy maluchy zaczynają się interesować instrumentami, tworzeniem własnych przyśpiewek i melodii, dodatkowo pobudzona zostaje ich kreatywność, wrażliwość, pamięć, koncentracja, ale i zdolności motoryczne. Zabawy muzyczne wpływają na dzieci inspirująco, wyrabiają poczucie rytmu oraz koordynację ruchową całego ciała. Zajęcia taneczne mogą być doskonałą formą zapewnienia maluchowi niezbędnego dla prawidłowego rozwoju ruchu, przy jednoczesnej zabawie i radości z tego płynącej. Odpowiednio dobrany repertuar jest w stanie również wzbogacić słownictwo naszej pociechy. Dodatkowo nauka tańca niesie za sobą korzyści w sferze społecznej – uczy dyscypliny, przestrzegania zasad, skupiania się na osobie prowadzącej zajęcia, ale także integruje z rówieśnikami.

Warto więc zainteresować dziecko taką formą aktywności, a być może w przyszłości zabawa ta przerodzi się w prawdziwą pasję.