Aktualności

Higiena jamy ustnej

Małe dzieci niechętnie podchodzą do kwestii przestrzegania higieny jamy ustnej, głównie dlatego, że jest to dla nich zajęcie nudne, wymagające skupienia się na jednej rzeczy, podczas gdy dookoła tyle się dzieje. Ważne jednak, aby już od najmłodszych lat uświadamiać swoim pociechom jak ważne jest utrzymywanie prawidłowej higieny zębów i dziąseł oraz, że jej brak może mieć negatywne skutki dla całego organizmu.

Higiena jamy ustnej powinna się zacząć już w okresie niemowlęcym, nawet jeśli dzieci nie mają jeszcze pierwszych ząbków. Przed położeniem malucha spać powinno się czyścić jego buzię z resztek pokarmu używając w tym celu gazy zwilżonej przegotowaną wodą. Taką samą czynności należy wykonywać po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych. Chroni to przed powstawaniem pleśniawek w jamie ustanej oraz próchnicy na wyrzynających się zębach.

Pierwsze zęby pojawiają się zwykle w okresie od 6 do 11 miesiąca życia dziecka. Od tego momentu należy do czyszczenia używać specjalnej szczoteczki z małą główką i miękkim nylonowym włosiem oraz pastą dla niemowląt z małą zawartością fluoru. Aby nie zrazić malucha do tej czynności, którą powinno się wykonywać dwa razy dziennie, można potraktować to jako formę zabawy.

Ponadto na prawidłowy rozwój uzębienia wpływ ma odpowiedni sposób karmienia piersią, który powoduje prawidłowe kształtowanie zgryzu. Wybierając smoczek, należy szukać takiego z właściwościami ortodontycznymi, z diety wykluczyć lub ograniczyć produkty zawierające cukier oraz podawać dziecku posiłki regularnie, tak by nie podjadało w nocy.